Župna crkva sv. Anselma, smještena u središtu Nina, za vrijeme hrvatskih narodnih vladara i kasnije, bila je ninska katedrala. Izgrađena je u 6. st., a obnovljena je u vrijeme kralja Zvonimira 1070. god. te je tijekom povijesti više puta stradavala, da bi današnji izgled dobila u 18. st. Na strani zvonika na crkvu se naslanja pobočna kapela sv. Marcele, zvane Gospa od Zečeva, iz 15. st. u kojoj se nalazi Gospin kip s božanskim djetetom na rukama. U kapeli se također nalazi renesansni rad, nadgrobna ploča ninskog biskupa Jurja Divnića. Kip je pred navalom Mlečana 1646. g. bio prenesen u Zadar i nakon deset godina opet je vraćen u pobočnu kapelu ninske crkve gdje se nalazi i danas. Majka Božja, koja se ovdje štuje kao Gospa od Zečeva, posebno se slavi u Ninu pa je njezina crkva glavno Gospino proštenište Zadarske nadbiskupije i danas.
Zvonik župne crkve sv. Anselma nalazi se zapadno od crkve, nekadašnje katedrale, kao samostalna građevina iz obrađenog kamena. Pred tridesetak godina na zvoniku su izvršeni veliki konzervatorski zahvati te su otkriveni njegovi originalni oblici. Smatra se da zvonik potječe iz 13. st., a pretpostavlja se da je rekonstruiran u 17. st.
Dani zaštitnika grada Nina Sv. Marcele i Sv. Anselma(Asela) – 26.08.
Prolaziti kroz burna povijesna razdoblja, očuvati vjeru i slobodu i njima pridonositi, živjeti na prostoru tako bogatom darovima prirode i čovjeka i trajati – bi li to uopće bilo moguće bez sreće, mudrosti i iskrenih zagovornika?! Stanovnici Nina i svi koji su upoznali iznimne ninske vrijednosti znaju – to ipak mora da je dar sudbine i ninskih zaštitnika!
Dođete li u Nin 25. i 26. kolovoza, prilika je da na jedinstvenim crkvenim svečanostima proslavite Dane zaštitnika grada Nina, sv. Marcele i sv. Anselma kojima je posvećena župna crkva, nekadašnja katedrala (6. – 18. stoljeće).
Prema narodnoj predaji, sv. Anselmo je bio jedan od 72 Kristova učenika koji je došao u Nin i ninske krajeve propovijedati i širiti kršćanstvo. Predaja također kaže da je Marcela iz Lukina evanđelja bila domaćica u kući Marte, Marije i Lazara, a u apostolskom naviještanju u Ninu pomagala je biskupu Anselmu i đakonu Ambrozu (Ambrozije).
Moći kršćanskih navjestitelja i prvih vjesnika kršćanstva na ninskom području, svetih Anselma, Ambroza i Marcele u skupocjenim moćnicima – relikvijarima u Ninu, štuju se od prvih stoljeća kršćanstva. Spadaju među najznačajnije predmete u crkvi i darove vjerskih i državnih velikana. Na glavnom baroknom oltaru ninske župne crkve nalazi se slika: sv. Anselma, sv. Marcele i sv. Ambroza, a u škrinji ispod slike se čuvaju moći sv. Marcele.
Dan zaštitnika grada Nina uvijek je svečan te je uz vjerske svečanosti prilika za zabavu i veselje podjednako zanimljivo stanovnicima Nina i njihovim gostima.
Blagdan Gospe od Zečeva
Svake se godine početkom svibnja u Ninu okuplja veliki broj hodočasnika obilježavajući tako godišnjicu ukazanja Gospe. Ona se, prema pisanim tragovima i službenom priznanju ondašnje Ninske biskupije, 5. svibnja 1516. godine na otočiću Zečevu ukazala pastirici, udovici Jeleni Grubišić. Nin je tako postao značajno marijansko svetište u kojem se svake godine u svibnju okuplja velik broj vjernika. Blagdan Gospe od Zečeva se slavi prvog ponedjeljka prije Blagdana Uzašašća. Poslije misnog slavlja započinje svečani ophod vjernika ulicama grada Nina koje su blagdanski uređene. Vjernici pritom nose kip čudotvorne Gospe od Zečeva te pjevaju himnu Dobra Majko sa Zečeva te druge pjesme posvećene Djevici Mariji. Čudotvorno Ukazanje Gospe od Zečeva obilježava se tri put tijekom godine: 5.svibnja, na utemeljeni blagdan i 5. kolovoza.
Festival sunca i svjetlosti u crkvi sv. Križa
Koje sve tajne i izvanredne, našem umu još uvijek nedokučive, ideje i puteve ostvarenja, krije ninska crkva sv. Križa? I kako to igra sunca, svjetla i sjene nepogrešivo poput kalendara i sunčanog sata govori o dobu godine, mjesecu, pa i satu?!
Prvi Festival Sunca i svjetlosti jedinstvena je manifestacija održana u crkvi sv. Križa prvoga dana ljeta 2009. godine, Međunarodne godine astronomije. U pravo vrijeme i na pravom mjestu!
Ova se manifestacija – jedinstvena baš kao što je to i ova crkva nazvana najmanjom katedralom na svijetu – temelji na valorizaciji astronomskog i arhitektonskog značaja crkve sv. Križa, predromaničke građevine križnoga tlocrta s kupolom koja ima osobite karakteristike. Naime, svaka strana crkve ima ovalni otvor, a njezina je izgradnja i pozicija u odnosu na položaj sunca kroz čitavu godinu – kako je objasnio znanstvenik Mladen Pejaković – zavisna o zimskom i ljetnom suncostaju (solsticiju) i proljetnoj i jesenjskoj ravnodnevnici (ekvinociju) te je kreirana tako da služi kao sunčani sat i kalendar.
Upravo je stoga promatranje igre svjetla i sjene izniman doživljaj za djecu i odrasle, znanstvenike i sve posjetitelje. Prilika je to i za promociju astronomskog i arhitektonskoga značaja crkve Sv. Križa koju neki znalci uspoređuju sa Stonehengeom. Uz ljepotu igre svjetla i sjene u ovom jedinstvenom zdanju te uzbuđenju upravo započetog ljeta, ovaj jedinstveni festival ima sve više poklonika koji uživaju u igri svjetla i sunca, sudjeluju u kreativnim radionicama i slušaju zanimljiva znanstvena i stručna predavanja.
Tradicionalno hodočašće na Gospin otočić
Ukazanje Gospe od Zečeva s tradicijskim hodočašćem na obližnji otočić Zečevo – koji za oseke ustvari postaje dijelom kopna – vezano je uz zanimljivu priču koja nas vremeplovom vraća na sam početak 16. stoljeća. Turci su, u znak odmazde zbog pretrpljenog poraza u Ninu, na obližnjem otočiću zapalili crkvu i samostan, poubijali redovnike te odnijeli Gospin kip. Legenda kaže da su ga bacili u more, a Gospa je sama „doplivala“ u Nin te se 1516. godine ukazala udovici Jeleni, iskazala poruku za puk te je ukazanje Gospin kip potvrdio suzama. Sve je to bio itekako dobar razlog da se svake godine 5. svibnja i 5. kolovoza priređuju jedinstvene procesije na otočiću Zečevo koji su za brojne goste i mještane događaj koji se dugo pamti. Za vjernike, ali i sve druge, ovo je zanimljiv događaj koji nas povezuje s prošlošću, ali i daje novu snagu za budućnost.