
Zadarski poluotok je mala koljevka zadarske Povjesti.U njemu mozemo naci brojne crkve,bunkere,tajne prolaze u bedemima i zbog toga je ogromna turisticka atrakcija.Vecina crkava i starih gradjevina gradjene su u romanickom stilu gradnje.
Naravno uz kulturne znamenitosti tu su i brojni ugostiteljski objekti koji mogu pruziti divnu veceru za dvoje ili humoristicnu veceru za cijelu ekipu.A ako niste taj tip osobe mozete posjetiti morske orgulje i pozdrav suncu.
Pozdrav Suncu i orgulje
Pozdrav Suncu sastoji se od tri stotine višeslojnih staklenih ploča postavljenih u istoj razini s kamenim popločenjem rive u obliku kruga promjera 22 metra. Osim Sunca gledajući od zapadne strane, a poviše Morskih orgulja nalaze se i ostali planeti Sunčevog sustava. Veličine ploča Sunca i planeta su proporcionalne, kao i udaljenosti središta svake ploče same za sebe
Parkovi u Zadru
Perivoj kraljice Jelene Madijevke je prvi javni Gradski perivoj Zadra – današnjeg naziva Perivoj kraljice Jelene MadijevkeNastao je dok je Zadar još bio grad-tvrđava, kada se nakon povečerja više nije moglo izlaziti iz grada. Zato je taj perivoj punih četrdeset godina predstavljao neku vrstu balkona grada, jer se iz njega pružao krasan pogled na more i okoliš, a uz blagi miris mediteranske flore moglo se uživati u svim organiziranim događanjima u perivoju.
Mletački kaštel Zadar, gradske zidine, utvrde i vrata
Mletački kaštel” u Zadru predstavlja sasvim specifičnu fortifikacijsku strukturu. Iako uklopljen u sustav gradskih zidina, već prvobitnom nakanom pri njegovoj gradnji bio je manje namijenjen obrani samoga grada, a više obrani od grada. Relativno brojni podaci o preuređivanju te utvrde nakon zadarske pobune, sredinom 14. st, a zatim i nakon ponovnog pada Zadra pod vlast Mletačke Republike početkom 15. stoljeća, svjedoče da je cjelokupan sustav utvrđivanja tog dijela gradskih fortifikacija prvenstveno služio u svrhu obrane mletačke vojne posade od eventualnih napada Zadrana, to jest kao sredstvo učvrščivanja i održavanja mletačke vlasti u buntovnom gradu. Posebnu pažnju privlači reljef krilatog lava, simbola Mletačke Republike, ugrađen u pročelje “Malog arsenala”, koji predstavlja jedan od najkvalitetnijih reljefa te vrste u Zadru, a moguće ga je datirati oko sredine 15. stoljeća.
Sustav srednjovjekovnih gradskih utvrda Zadra razvijao se i obogaćivao tijekom stoljeća, vezano uz promjene u ukupnom sustavu obrane, ali i političkim prilikama. Dvije glavne utvrde nalazile su se na suprotnim krajevima grada, jedna s kopnene strane, na južnom kutu grada, na ulazu u obrambeni jarak (fošu), a druga na sjevernom kutu grada, na ulazu u luku. O prvobitnoj utvrdi na ulazu u luku, koja je služila za obranu lanca što je zapriječavao ulazak neprijateljskim brodovima, nema mnogo podataka. Ali nakon čuvene opsade i pada Zadra u mletačke ruke 1346. godine, ta je utvrda u potpunosti preuređena, te je dobila i novu ulogu. Godine 1437. mletačka vlast određuje da se probiju gradske zidine i iskopa jarak oko kaštela, te da se u nj pusti more, a radi bolje obrane stvori brisani prostor oko kaštela prema gradu, to jest poruše kuće koje se nalaze u blizini.
Crkva sv Sime – Restaurant – Zadar